Lasal lejringspuder

Lasal lejringspuder bruges til positionering af brugere med hjerneskader, neurologiske skader eller af brugere med særlig behov for støtte og stabilisering.

En optimal lejring er med til at mindske kontrakturdannelse og spasticitet og kan forebygge tryksår. Lasal lejringspuder er meget velegnede på det område, da puderne har en unik tilpasningsevne efter kroppens og underlagets facon.

Puderne er lette at tilpasse til den ønskede positionering og har desuden et yderbetræk i bomuld, der er delt op i farvekoder som en hjælp i lejringen.


Bruges inden for
– Neurologi
– Palliation

 

Beskrivelse

Formbare og reflekterer kropsvarmen

Lasal lejringspuder er formbare og tilpasser sig kropsholdningen. Puderne støtter, stabiliserer og fås i flere former og størrelser, der giver mange variationsmuligheder. Puderne reflekterer kropsvarmen, hvilket virker stimulerende
på muskler og kredsløb. Puderne er lette at tilpasse til den ønskede positionering og har desuden et yderbetræk i bomuld, der er delt op i farvekoder som en hjælp til lejringen.

Anvendelig til mange patientgrupper

Puderne er velegnede til lejring af neurologisk skadede, brugere i palliative forløb, immobile brugere og smertepatienter hvor få og selv små bevægelser vil udløse smerter. Puderne kan også bruges til kropsafgrænsning og forøget kropsbevidsthed.

Eksempler på lejring

T-puden anvendes som abduktionspude mellem benene eller som generel støtte til underbenene. T-puden bruges ved mavelejring, hvor den løfter brugeren op i en tilpas højde fra underlaget. Det giver bevægelsesfrihed i skuldrene og behagelig lejring.

Beroligende effekt

For brugeren giver dét at være lejret med Lasal lejringspuder en oplevelse af komfort, tryghed og støtte uden at være fastlåst. For plejepersonalet er lejringspuderne et nemt og anvendeligt redskab, fordi det er let at ændre på lejringen. Når puderne er placeret tæt omkring brugeren giver den en fornemmelse af afgrænsning, hvilket virker beroligende.

Konstruktion

Lasal lejringspuder er fremstillet af materialer, der skaber god lejring og trykfordeling. Materialets sammensætning giver både taktile og proprioceptive input. Puderne er lufttætte og fyldt med små perler, hvilket sikrer, at lejringen holdes, og puderne ikke ændrer facon. Yderbetrækket er 100 % Öko-Tex certificeret bomuld.

Cobi deltager gerne i konkrete afprøvninger med brugere med komplicerede lejringsproblematikker. Kontakt os på cobi@cobi.dk eller 70 25 25 22. Vores fire konsulenter kører i hele landet.

Lasal lejringspuder findes også på HMI-basen.

Download PDF med alle Lasal lejringspuder med HMI-numre

– Til særlige lejringsbehov
– Kurver sig omkring knoglefremspring og fordeler trykket
– Perfekt til lejring i Semi-Fowler liggestilling
– Gør det muligt og nemt at lejre sideliggende

Lejringspuder

T-pude
T-puden bruges som abduktionspude mellem benene eller som generel støtte til underbenene. T-puden bruges også til mavelejring, hvor puden løfter personen op i en tilpas højde fra underlaget, hvilket øger bevægelsesfriheden.

Trekantpude
Trekantpuden er en forholdsvis fast pude, der bruges som stabilisator langs kroppen i siddende eller liggende stilling eller som fyld i sengen. Afhængigt af størrelsen kan Trekantpuden også bruges som støtte under knæene, langs underbenene eller under fødderne.

Halvmånepude
Halvmånepuden bruges som støtte under arm og hånd eller i svangen i både siddende og liggende stilling. Halvmånepuden bruges også som trykaflastning mellem knæ og fødder.

Nakkepude
Nakkepuden sidder tæt ind til halsen hele vejen rundt. Den støtter og stabiliserer hoved- og nakkeregion i halvt siddende stilling. Puden er formbar, og fyldet kan skubbes hen, hvor der er mest behov for det. Betrækket kan bestilles med lukning med gribebånd for helt tæt lukning mod halsen.

Banan – og slangepude
Banan – og slangepuderne bruges til lejring i hvilesituationer eller i forbindelse med træning og terapeutiske øvelser. Derudover er de også gode til at skabe ro og tryghed hos brugeren fordi de kan omkranse dele af kroppen.

Firkantet pude
Den firkantede pude er formbar og bruges til støtte og stabilisering af hoved, arme, ben og fødder. Den er også velegnet til blandt andet lejring af brugere med apopleksi for at opnå aflastning og støtte af den svage side.

U-formet pude
De U-formede nakkepuder bruges til støtte af nakken og hovedet i liggende og siddende stillinger. Puderne kan også bruges til stabilisering af brugerens arm i siddende eller liggende position.

Sidde- og støttepude
Støttepuderne har mange anvendelsesmuligheder. De kan blandt andet bruges til balancetræning i siddende positioner for at opnå en aktiv stabilisering.

Specifikationer

Fyld-materialerBrandhæmmede ekspanderet polystyren perler.
PudeoverfladePU-belagt flammehæmmet polyestertekstil. Mug - og svamperesistent.
Bomuldsbetræk100% Öko-Tex certificeret perlebomuld. Glødesikkert.

RengøringBomuldsbetrækket er vaskbart.
Puderne kan rengøres med almindelige rengøringsmidler eller desinficeres.
ISO - klassifikationISO 09 07 06 - 02

Bestilling

ModelLængde cmBredde cmHøjde cmVarenummer inderpudeHMI
BETRÆK TIL LASAL LEJRINGSPUDERFINDES UNDER FANEN TILBEHØR
Bananpude, L14831100305-101-000 27865
Bananpude, S14440120305-111-00027866
Slangeformet pude3203090305-151-000 27867
T-pude, XS36/1327/12,540305-6041-000 27882
T-pude, S56,5/17,537/1570305-6031-00027883
T-pude, M63 / 2240 / 19,570305-6021-00027884
T-pude, L/M72/2545/2080305-6016-00064994
T-pude, L83/2756/27100305-6011-00027885
T-pude, XL98/2661/29110305-6001-00027886
Trekantpude, S39,512100305-221-00027868
Trekantpude, M/S5516140305-231-00064993
Trekantpude, M662017, 50305-211-00027869
Trekantpude, L9424,5220305-201-00027870
Halvmånepude, S4722,540305-301-00027873
Halvmånepude793370305-801-00027872
Halvmånepude, tyk864070305-811-00027871
Nakkepude, voksen242170305-311-00065004
Nakkepude, barn231650305-321-00069983
U-formede nakkepuder, barn, S62/109334,50305-901-000
65001
U-formede nakkepuder, junior, S54/901540305-921-00065003
U-formede nakkepuder, junior, L60/1142160305-911-00065002
Siddepude, høj735029/130305-401-00027878
Siddepude, lang1045040/18,50305-421-00027879
Buttet støttepude342414/5,50305-511-00027877
Firkantpude, XS401030305-741-00029374
Firkantpude, S59,529,55,50305-701-00027874
Firkantpude352230305-731-00069984
Firkantpude, L734250305-711-00027875
Firkantpude, Lang11041100305-721-00027876
Favner S7666920305-6441-00069025
Favner M87701130305-6421-00065030
Favner L95781170305-6401-00069026
Ekstra bælte
Sækkestol, barn0317-3201-00029373
Sækkestol, Junior0317-4201-00029213
Sækkestol, voksen0317-5201-00029372

Tilbehør

ModelVarenummer gråt inkontinensbetrækVarenummer bomuldsbetrækFarve på bomuldsbetrækVarenummer gråt singlejersey
Bananpude, L0305-101-010 0305-101-020 Gul
Bananpude, S0305-111-0100305-111-020Rød0305-111-015
Slangeformet pude0305-151-0100305-151-020 Grøn
T-pude, XS 0305-6041-0100305-6041-020Gul
T-pude, S0305-6031-0100305-6031-020Rød
T-pude, M0305-6021-0100305-6021-020Grøn0305-6021-015
T-pude, L/M0305-6016-0100305-6016-020Turkis
T-pude, L0305-6011-010
0305-6011-020Marineblå
T-pude, XL0305-6001-010
0305-6001-020Blå
Trekantpude, S0305-221-0100305-221-020Blå
Trekantpude, M/S0305-231-0100305-231-020Rød
Trekantpude, M0305-211-0100305-211-020Gul
Trekantpude, L0305-201-0100305-201-020Marineblå
Halvmånepude, S0305-301-0100305-301-020Blå0305-301-015
Halvmånepude0305-801-0100305-801-020Grøn0305-801-015
Halvmånepude, tyk0305-811-0100305-811-020Marine
Nakkepude, voksen0305-311-0100305-311-020Marine0305-311-015
Nakkepude, barn0305-321-0100305-321-020Grøn
U-formede nakkepuder, barn, S0305-901-0100305-901-020
Rød
U-formede nakkepuder, junior, S0305-921-0100305-921-020Marineblå
U-formede nakkepuder, junior, L0305-911-0100305-911-020Blå0305-911-015
Siddepude, høj0305-401-0100305-401-020Rød
Siddepude, lang0305-421-0100305-421-020Gul
Buttet støttepude0305-511-0100305-511-020Blå
Firkantpude, XS0305-741-0100305-741-020Gul0305-741-015
Firkantpude, S0305-701-0100305-701-020Rød0305-701-015
Firkantpude0305-731-0100305-731-020Blå0305-731-015
Firkantpude, L0305-711-0100305-711-020Grøn0305-711-015
Firkantpude, Lang0305-721-0100305-721-020Gul
Favner S0305-6441-0100305-6441-020Blå
Favner M0305-6421-0100305-6421-020Grøn
Favner L0305-6401-0100305-6401-020Marineblå
Ekstra bælte
Sækkestol, barn0317-3201-020Rød
Sækkestol, junior0317-4201-020Grøn
Sækkestol, voksen0317-5201-020Blå

Download

Brugervejledning (PDF)
Produktinformation (PDF)
Rengørings- og desinfektionsvejledning (PDF)
Oversigt over Lasal lejringspuder med HMI-numre og varenumre (PDF)
Lasal sækkestol produktinformation (PDF)
Lasal sækkestol brugervejledning (PDF)