Cobi hygiejnepuder

Cobi hygiejnepuder er fremstillet til brug i badesituationer. Her skaber de en sikker og behagelig positionering, som giver brugeren en følelse af tryghed og stabilitet.

Pudernes materiale forbedrer komforten og virker trykfordelende ved knoglefremspring.


Bruges til

– Neurologiske brugere
– Alment svækket medicinske eller geriatriske brugere
– Brugere med svære fejlstillinger eller udadreagerende adfærd
– Undervægtige brugere
– Brugere med komplekse smerter

Beskrivelse

Cobi hygiejnepuder

Puder til brug i bad skaber en sikker og behagelig positionering, som giver brugeren en følelse af tryghed og stabilitet. Hygiejnepuderne gavner også arbejdsforholdene for plejepersonalet, fordi den stabile positionering mindsker risikoen, for at brugeren glider eller ender i en forkort position. Pudernes materiale forbedrer komforten og virker trykfordelende ved knoglefremspring. En stabilisering af truncus og bækken øger desuden mange brugeres bevægelighed og kan føre til større selvhjælp.

Puderne har en blå og en sort side. Den sorte side vendes ind mod kroppen. Puder til brug i bad bør kun tilknyttes én bruger og ikke deles mellem brugere.

Læs casen, om den unge scleroseramte pige, der takket være Cobi Rehabs hygiejnepuder, fik sit første rigtige bad i 2 år.

Læs hvordan Sclerosehospitalet i Haslev bruger hygiejnepuder fra Cobi Rehab.

Cobi Halvmånehygiejnepude

Halvmånepuden bruges som en lille stabil støtte langs med truncus i badestol eller som nakkestøtte på badebriks.

Cobi Nakkehygiejnepude (U-formet pude)

Puden supplerer den eksisterende hovedstøtte i en badestol eller på et bruseleje og sikrer endnu bedre stabilisering og centrering af hoved og nakke.

Cobi T-hygiejnepude

T-puden bruges til at separere eller centrere. Den stabiliserer ben og fødder i badestol eller på bruselejet. T-puden giver støtte ved fejlstillinger i fødder, og fylder op, hvis fødderne ikke hviler tilstrækkeligt på fodstøtten.

Cobi Bananhygiejnepude S

Puden støtter under en paretisk arm og i siden på overkroppen. Puden virker også som underarmsstøtte for begge arme i skødet eller som fyld bag nakke og skuldre.

Cobi Bananhygiejnepude M og L

Puden støtter hele kroppen i badestolen eller på bruselejet. Den fungerer også som fyld ved stabilisering af undervægtige brugere. Puden placeres bag ved nakken og støtter overkroppen på hver side. Puden skal placeres inden for armlænet. Den kan også placeres fra nakke og ned under den ene arm foran personen. Placeres puden langs kroppen giver den en sikker maveliggende positionering på bruselejet ved vask af ryggen.

Rengøring

Efter brug skal puderne hænges op enkeltvis så de kan dryptørre. Den blå netside vendes nedad, så vandet frit kan løbe ud af puden. Tørretiden for puderne kan være lang. Alle puder kan også håndvaskes med almindeligt vand og sæbe eller sprittes af med et desinficeringsmiddel. Vær opmærksom på, at pH-værdien på det anvendte desinficeringsmiddel ikke bør være højere end 11,4.

Hygiejnepuder kan maskinvaskes på 60° i industrivaskemaskine. Ved vask skal hver enkelt pude vaskes i en vaskepose med fint net. Hvis hygiejnepudens fyld kommer ud i tromlen kan det ødelægge vaskemaskinen. Derfor skal hygiejnepuderne altid vaskes i vaskepose. Undgå blegemidler, skyllemidler og andre rengøringsprodukter, som indeholder opløsningsmidler ved vask af puderne.

Brug tørreskab på max. 60°C, når puderne skal tørres. Højere temperatur ødelægger fyldet, da polystyrenkuglerne smelter over 71°C.

Hent PDF-oversigt over Cobi Hygiejnepuder med HMI-numre. Find Cobi Hygiejnepuder på HMI-basen her.

 

Specifikationer

Yderbetræk overside100 % polyester
Yderbetræk underside100 % polyester netstof
Fyld-materialerBrandhæmmende EPS-perler (ekspanderet polystyren)
Rengøring og desinfektion
Hygiejnepudens kerne tørrer langsomt, derfor bør den hænges til tørre hurtigst muligt efter brug. Den blå netside vendes nedad, så vandet frit kan løbe ud af puden. Tørretiden for puderne kan være lang.

Alle puder kan også håndvaskes med almindeligt vand og sæbe eller sprittes af med et desinficeringsmiddel. Vær opmærksom på, at pH-værdien på det anvendte desinficeringsmiddel ikke bør være højere end 11,4.

Hygiejnepuden kan maskinvaskes på 60°C i industrivaskemaskine. Ved vask skal hver enkelt pude vaskes i en vaskepose med fint net.

Hvis pudens fyld kommer ud i tromlen kan det ødelægge vaskemaskine. Derfor skal hygiejnepuderne altid vaskes i vaskepose. 

Undgå blegemidler, skyllemidler og andre rengøringsprodukter, som indeholder opløsningsmidler ved vask af puderne.

Brug tørreskab på max. 60°C, når puderne skal tørres. Højere temperatur ødelægger fyldet, da polystyrenkuglerne smelter over 71°C.
ISO - klassifikationISO 14971:2012

Bestilling

ModelBredde cmLængde cmVarenummerHMI
Cobi Halvmånehygiejnepude22453002-9601-000119110
Cobi Nakkehygiejnepude19553002-9911-00064986
Cobi Bananhygiejnepude S38903002-9811-00064982
Cobi Bananhygiejnepude M33-38983002-9111-00064981
Cobi Bananhygiejnepude L30-371253002-9101-00064983
Cobi T-hygiejnepude S39633002-9027-00064984
Cobi T-hygiejnepude L54813002-9017-00064979
Cobi Hygiejnepudesæt komplet med taske (syv puder og tre vaskeposer)3002-000-000

Tilbehør

TilbehørHøjde cmBredde cmVarenummer
Vaskepose S (Cobi Nakkehygiejnepude, Halvmånehygiejnepude og T-hygiejnepude S)38523002-9802-000
Vaskepose M (Cobi Bananhygiejnepude S og T-hygiejnepude L)52663002-9803-000
Vaskepose L (Cobi bananhygiejnepude M og L)74723002-9804-000

Download

Produktark (PDF)
Oversigt over alle hygiejnepuder med HMI-numre (PDF)
Brugervejledning (PDF)
Vaskeanvisning – hygiejnepuder (PDF)

Du kunne også være interesseret i...