+45 7025 2522

Flydepuder

Lasal flydepuder bruges til positionering under vandtræning og andre former for vandterapi. Puderne bruges af brugere med neurologiske skader eller af brugere med særligt behov for støtte og stabilisering i vand.

For terapeuter og hjælpere forbedrer det mulighederne for at udføre øvelser i vandet, hvor der ellers ville være behov for to hjælpere.


Bruges til
– Komfort og tryghed i vand
– Stabilisering af bruger i vand
– Øget bevægelighed hos bruger under træning i vand.

Kategori:

Beskrivelse

Lasal Flydepuder

Har du brug for puder til brug i vandbassin er Lasal flydepuder et oplagt valg. Lasal flydepuder bruges til positionering under vandtræning og andre former for vandterapi. Puderne bruges af brugere med neurologiske skader eller af brugere med særligt behov for støtte og stabilisering i vand. For terapeuter og hjælpere forbedrer det mulighederne for at udføre øvelser i vandet, hvor der ellers ville være behov for to hjælpere.

Pudernes flydeeffekt og materialer sikrer brugeren en tryg og behagelig oplevelse samt øger bevægeligheden og stabiliteten under træningen i vand.

Bemærk at, Lasal flydepuder må kun bruges i klorholdigt vand.

Beroligende effekt

En Lasal flydepude er med til at gøre brugeren mere tryg og afslappet, hvilket gør det nemmere for terapeuten at arbejde med brugeren under træningen i vand. Derudover har brugeren også mulighed for større bevægelighed.

Eksempler på lejring

Flydepuderne har hver deres design, hvilket giver forskellige muligheder for lejring. Lasal flydepuder findes i forskellige størrelser. De kan bruges i kombination med hinanden for at øge stabiliteten hos brugeren eller hver for sig for at udfordre brugeren under træningen.

Rengøring

Efter brug skal pudernes yderside skylles rene for klor med vand for at minimere aflejringer fra klor. Puderne hænges op enkeltvis så de kan dryptørre. Den blå netside vendes nedad, så vandet frit kan løbe ud af puden.

Flydepuderne må ikke maskinvaskes. Puderne kan håndvaskes med almindeligt vand og sæbe eller sprit. Anvend ellers varmeskab ved tørring, temperaturen må ikke overstige 70° C, da højere temperaturer ødelægger fyldet.

Konkrete afprøvninger

Cobi deltager gerne i konkrete afprøvninger med puder til brug i vandbassin til brugere med komplicerede lejringsproblematikker. Kontakt os på cobi@cobi.dk eller 70 25 25 22. Så finder vi de puder, der støtter og stabiliserer bedst til det givne behov.

Se andre Lasal puder til stabilisering på vores webiste her. Lasal flydepuder findes også på HMI-basen.

Vigtig info

Ved følgende modeller 9101, 9111, 9811, 9017, 9027, 9911, 9620 og 9630 er det vigtigt at sikre sig, at flydepuderne ikke flyder væk fra brugeren under brug i vand. Puderne kan ikke fastgøres omkring kroppen, og er kun beregnet til at støtte sig til. Brugeren skal derfor være i stand til selv at kunne holde sig fast til puden eller have konstant hjælp fra personale.

– Til særlige lejringsbehov
 Mange modeller og størrelser til både børn og voksne
– Nemme at bruge og vedligeholde.

Flydepuder

Halsflydekraven

Halsflydekraven sidder tæt omkring halsen for at forhindre, at brugeren får hovedet under vand. Den kan bruges til rygliggende og stående træning i vandet.

De bananformede flydepuder

De bananformede flydepuder bruges typisk under armhulen eller rundt om brugeren for at opnå stabilitet i vandet. Puderne kan bruges til ryg, mave og stående øvelser, hvor den øvede svømmer kan bruge puderne til balancetræning og siddende øvelser i vandet.

T-puder

T-puden bruges til støtte af underekstremiteterne og placeres under knæhaserne eller underbenene for at stabilisere brugeren i vandet. Brugere med større stabilitet kan bruge puden som flydestøtte i maveliggende stilling. I denne position har brugeren fuld bevægelighed i skulderpartiet.

Den U-formede flydepude

Den U-formede flydepude bruges til at stabilisere brugeren i vandet. Puden kan bruges under nakken i rygliggende stilling, under mave eller overarme ved brystsvømning samt som ekstra flydeeffekt til arme eller ben.

Nakkeflydekraven

Nakkeflydekraven sidder tæt ind til halsen og hovedet. Kraven kan kombineres med andre flydepuder eller bruges alene af de personer, der har brug for støtte til stabilisering af hovedet under svømmetræning.

Badeblomsten

Badeblomsten bruges på samme måde som en badering. Brugeren kan flyde i blomsten eller være aktiv i ryg- eller maveliggende position. Pudens facon gør det lettere for brugeren at få armene tæt ind til kroppen, hvilket giver ro og stabilitet i vandet. Puden kan bruges alene eller sammen med andre flydepuder.

Flydestabilisatoren

Flydestabilisatoren kan bruges til balancetræning i siddende, stående eller liggende position alt afhængig af brugerens bevægelighed. Brugeren har mulighed for at bevæge sig aktivt rundt i vandet i ryg- eller maveliggende position. Puden kan også bruges som stabilisator i flydende position og kan kombineres med andre flydepuder.

Specifikationer

Yderbetræk overside100 % polyester, ikke flammehæmmet
Yderbetræk underside100 % polyester netstof, ikke flammehæmmet
Fyld-materialerBrandhæmmende EPS-perler (ekspanderet polystyren)
Rengøring og vedligeholdelse
Efter brug skal pudernes yderside skylles rene for klor med rigeligt rent vand for at minimere aflejringer fra klor. Puderne hænges op enkeltvis så de kan dryptørre.

Den blå netside vendes nedad, så vandet frit kan løbe ud af puden. Puderne er længe om at tørre helt. Puderne anbefales derfor udelukkende til brug i våde omgivelser.
Flydepuderne må ikke maskinvaskes. Puderne kan håndvaskes med almindeligt vand og sæbe eller sprit
og efterfølgende dryptørres.
Vær opmærksom på, at pH-værdien på det anvendte desinficeringsmiddel ikke bør være højere end 11,4.
Bruges der varmeskab til tørring, må temperaturen ikke overstige 70° C, da højere temperaturer
ødelægger fyldet. Polystyrenkuglerne smelter ved varmegrader over 71° C. Polystyrenkugler, der kommer i kontakt med varmeelementerne i en vaske- eller tørremaskine, kan skade maskinen.
Undgå blegemidler, skyllemidler og andre rengøringsprodukter, som indeholder opløsningsmidler.
OpbevaringLasal flydepuder bør opbevares i klormiljøet, hvor de skal bruges. Det anbefales, at
flydepuderne altid hænges op, når de ikke er i brug. Puderne tørres bedst i opvarmet miljø.
Efterlad aldrig de våde/fugtige flydepuder liggende på gulv, i kasser eller lignende, da det fører til dannelse af mug.
Undgå, at puderne kommer i berøring med skarpe kanter og spidse genstande eller bliver revet på ru
overflader. Vær særlig opmærksom på skarpe og ru overflader på bassinkanten og ved op og
nedsænkning i vandet.
Undgå direkte sollys i længere tid.
BortskaffelseFlydepuderne bortskaffes som almindeligt husholdningsaffald (brændbart affald).
ISO - klassifikation30 09 33 04

Bestilling

ModelLængde cmBredde cmVarenummerHMI
T-formet flydepude, S63/2240/193002-9027-00064984
T-formet flydepude, L80/2654/273002-9017-00064979
Bananformet flydepude, S85403002-9811-00064982
Bananformet flydepude, M122403002-9111-00064981
Bananformet flydepude, L148383002-9101-00064983
Nakkeflydekrave, S16253002-9321-00070141
Nakkeflydekrave, L21283002-9311-00064985
Halsflydekrave, XS54343002-9421-00064981
Halsflydekrave, S5938,53002-9415-00064985
Halsflydekrave, M65433002-9411-00070141
Halsflydekrave, L68473002-9401-00064987
U-formet flydepude62213002-9911-00064986
Badeblomst, S65743002-9600-00072594
Badeblomst, L89813002-9610-00072595
Flydestabilisator, S6619/24,53002-9620-00072597
Flydestabilisator, L8824/293002-9630-00072598

Download

Brugsanvisning (PDF)
Produktinformation (PDF)