+45 7025 2522

Cobi lejringspuder

Flere funktioner i én og samme pude
Cobi lejringspuder er en serie puder med et utal af fleksible løsninger. Hver pude kan anvendes til løsninger af forskellige positioneringsproblematikker, afhængigt af den enkeltes konkrete behov. Puderne er produceret med udgangspunkt i de gængse lejringsprincipper og i samarbejde med specialenheder indenfor neurologisk skadede patienter og demente borgere. Fokus har været, at materialets kvalitet skal holde faconen for at skabe stabilitet samt stor understøttelsesflade og trykfordeling.

Cobi lejringspuder er universale med flere funktioner i én og samme pude, hvilket giver dem store anvendelsesmuligheder og fleksibilitet. Stabiliteten gør dem nemme at anvende og sikrer en stabil og hensigtsmæssig lejring.

Et udvalg af Cobi lejringspuder kan med fordel anvendes til positionering af bariatriske patienter. Det drejer sig om: Cobi Robust puden, Cobi U-puden, Cobi Hæl/arm puden, Cobi Stor hovedpuden, Cobi Cylinder pude kort, Cobi Universal puden og Cobi Kile pude.

Anvendes med fordel til…
– Pareser.
– Sclerose patienter.
– Hjerneskadede.
– Demente.
– Neurologiske patienter.
– Smertepatienter.
– Mennesker i palliative forløb.
– Agiterede patienter.
– Bariatriske patienter.

Beskrivelse

Stor tyngde og anatomisk design
I designet af Cobi lejringspuder har vi lagt stor vægt på, at puderne er meget kropsnære og kan komme tæt på brugeren. Der er en stor tyngde i puderne, så de bliver, hvor de bliver positioneret og støtter op, så lejringen af brugeren forbliver stabil.

Anvendelig til mange patientgrupper
Puderne er særdeles velegnet til lejring af brugere med blandt andet pareser, sclerose patienter, hjerneskadede, neurologiske patienter, smertepatienter og mennesker i palliative forløb, hvor få og selv små bevægelser vil udløse smerter. Fælles for disse grupper af patienter er, at langt de fleste af dem er i høj risiko for at udvikle vævsskade og tryksår.

Eksempler på lejring
Cobi Søhest pude er den komplette sidelejringspude. Alle de nødvendige komponenter for en god sidelejring er samlet i én og samme pude.
Cobi Søhest pude kan også anvendes med Cobi Finne pude, som gør front lejring exceptionel.

Et udvalg af Cobi lejringspuder kan med fordel anvendes til positionering af bariatriske patienter. Det drejer sig om: Cobi Robust puden, Cobi U-puden, Cobi Hæl/arm puden, Cobi Stor hovedpuden, Cobi Cylinder pude kort, Cobi Universal puden og Cobi Kile pude.

Beroligende effekt
Foruden at kunne afhjælpe tryk og øge trykfordelingen, er puderne særdeles velegnet til brug for nedsættelse af spasticitet, samt giver en taktil stimuli, hvilket er meget relevant for blandt andet demente. Brugeren får en afgrænsende fornemmelse af kroppen, hvilket ofte har en beroligende effekt og øger komforten.

Konstruktion
Cobi lejringspuder er fremstillet af materialer, der skaber stabil lejring og skaber en så stor trykfordeling som muligt. Materiale sammensætningen giver både taktile og proprioceptive input.
Pudernes stof er vandtæt men samtidig åndbart. Stoffet er anti-bakterielt behandlet, uden brug af nano materialer. Derudover er puderne lufttætte og fyldt med små Krøyer kugler, granulat og vægtfylde, hvilket sikrer, at stillingen holdes og puderne ikke ændrer facon.

Der fås 2 typer betræk, et hygiejnebetræk og et ekstra blødt jerseybetræk. Hygiejnebetrækket er et utroligt strækbart PU materiale, antibakterielt forseglet, som gør det ekstra modstandsdygtigt og uigennemtrængeligt for bakterier, og derfor meget hygiejnisk i brug. Betrækket er endvidere åndbart, strækbart og brandhæmmende. Jerseybetrækket af 100% økologisk bomuld er ekstra blødt stof, som er strækbart.

– Til særlige lejringsbehov
– Kurver sig omkring knoglefremspring og fordeler trykket
– Perfekt til lejring i Semi-Fowler liggestilling
– Gør det muligt og nemt at lejre sideliggende
– Antibakterielt forseglede
– 2 typer aftagelige vaskbare betræk
– Giver sansestimuli
– Kan også anvendes til positionering af bariatriske patienter

Lejringspuder

Cobi Søhest pude / Cobi Søhest Junior pude
Den komplette sidelejringspude. Alle de nødvendige komponenter for en god sidelejring er samlet i én og samme pude.
Cobi Søhest pude kan også anvendes med Cobi Finne pude, som gør front lejring exceptionel.

Cobi Finne pude
Cobi Finne pude er ekstra tilbehør til Cobi Søhest pude og kan anvendes til at give yderligere aflastning og kan positionere ankel og hæl.

Cobi Flexi pude
På grund af sin opbygning, er denne pude særlig velegnet til at give brugeren en god kropsstøtte. Den kan også bruges som U-pude og enderne er syet i spids, så den er mere kropsnær ved Semi-Fowler liggestilling. Puden kan også placeres bag, foran eller rundt om brugeren.

Cobi Robust pude
Denne cylinderpude er 200 cm lang og 28 cm bred og har ekstra tyngde, hvilket gør puden særlig velegnet til en tæt lejring som Semi-Fowler liggestilling, eller ved 135° sideliggende/delvis bugleje. Puden kan også med fordel bruges til agiterede patienter, som har behov for øget taktil stimuli og proprioceptiv afgrænsning.

Cobi H-pude
Cobi H-pude er en lejringspude, der kan anvendes på et utal af måder. I sidelejring positioneres hofteleddet i neutral stilling og er særligt velegnet til hofteopererede, spastikere m.fl. Når Cobi H-puden anvendes rygliggende, positioneres hofteleddet i fleksion og benene lejres støttet og stabilt. Puden kan desuden bruges i trænings- og behandlingsseancer.

Cobi Cylinder pude kort
Knæ- og hasepude, som er uundværlig, når der skal lejres i Semi-Fowler liggestilling og ved fleksion af knæet. Puden kan også anvendes ved sidelejring, som stabilitet til knæene.

Cobi Lille hovedpude
Denne pude kan anvendes til mange formål, når der i positioneringen skal udfyldes små hulrum. Puden giver den optimale understøttelse. Cobi Lille hovedpude kan desuden anvendes til at forebygge tryksår mellem knæene eller give optimal hovedpositionering.

Cobi Stor hovedpude
Cobi Stor hovedpude kan anvendes til rygstøtte, når man lejrer i Semi-Fowler liggestilling. Ved anvendelse til positionering af hovedet til neutral nakkestilling giver puden en utrolig god støtte og komfort, og giver et godt stabilt hold. Ved anvendelse under læggene i rygliggende stilling, giver puden god trykaflastning til hæle og et stabilt hold.

Cobi Hæl/arm pude
Puden anvendes til at elevere hælen fra madrassen ved behandling af tryksår. Puden kan også anvendes, hvor hele underbenet eleveres for at undgå ødemdannelser.
Derudover kan puden anvendes til at lejre en hemiplegisk arm eller til brugere med nedsat tonus.

Cobi Kile pude
Kile puden er udformet som en trekantet pude, og kan benyttes til fleksible formål, som f.eks. stabilisering både foran og bag ryggen i sideleje for at give et fast hold. Ved brug af Cobi Kile pude foran kroppen, får øverste arm og skulder ligeledes en god understøttelse i neutral stilling. I rygleje kan Cobi Kile pude benyttes til at understøtte under haserne, læg og lår.

Cobi U-pude (rede med flex arme)
På grund af sin U-form er denne pude særlig velegnet til at give brugeren en god kropsstøtte. Puden kan enten placeres bag, foran eller rundt om brugeren. Kropsstøttepuden er en af grundstenene i Semi-Fowler liggestilling.

Cobi Skøde pude
Denne pude kan med fordel anvendes i den siddende stilling, hvor den urolige bruger kan have god gavn af at have “katten i sin favn”. Skaber ro og afgrænsning. Puden kan desuden bruges til lejring af hovedet samt skabe stabilitet og lårstyr i den siddende stilling i sengen under lårene.

Cobi Universal pude
Denne pude anvendes til at sikre hofte abduktion, og til at mindske risikoen ved hofte dislokation, når en bruger vendes fra ryg til sidelejring. Derudover er puden særlig velegnet til understøttelse af arm/skulder og forebyggelse af ødemdannelse.

Specifikationer

Fyld-materialer3mm Krøyer-kugler af ekspanderet polystyren
Gummi granulat til at skabe vægtfylde
PU skum der opfylder ØKO-TEX® Standard 100


Fordeling er tilpasset hver pude-type
PudeoverfladeÅndbart og vandtæt. Polyamid imprægneret med PU og anti-bakterielt behandlet
HygiejnebetrækÅndbart og vandtæt. Polyamid imprægneret med PU og anti-bakterielt behandlet
Jerseybetræk100% økologisk bomuld

RengøringBegge betræk er vaskbare.
Puderne kan rengøres med almindelige rengøringsmidler eller desinficeres.
ISO - klassifikationISO 18 12 15 - 09

Bestilling

ModelLængde cmBredde cmHøjde cmKgVarenummerHMI
Cobi lejringspudesæt komplet med taske----0400-000-000-
Cobi Cylinderpude pude kort6229201.70400-064-000101214
Cobi Flexi pude19427153.70400-068-000101215
Cobi Robust pude200282860400-070-000101216
Cobi Hæl/arm pude4028110.50400-060-000101218
Cobi Universal pude5839221.70400-054-000101220
Cobi Søhest pude186511250400-056-000101221
Cobi Søhest Junior pude12727122.50400-057-000101282
Cobi Finne pude582880.60400-058-000101222
Cobi U-pude8894172.70400-072-000101225
Cobi Skøde pude5554121.20400-050-000101226
Cobi Lille hovedpude392580.30400-048-000103833
Cobi Stor hovedpude5840130.90400-049-000103834
Cobi H-pude5130301.80400-074-000103835
Cobi Kile pude4050141.10400-066-000103836

Tilbehør

TilbehørHygiejnebetrækJerseybetræk
Pudebetræk Cobi Cylinder pude kort0400-064-0100400-064-015
Pudebetræk Cobi Flexi pude0400-068-0100400-068-015
Pudebetræk Cobi Robust pude0400-070-0100400-070-015
Pudebetræk Cobi Hæl/arm pude0400-060-0100400-060-015
Pudebetræk Cobi Universal pude0400-054-0100400-054-015
Pudebetræk Cobi Søhest pude0400-056-0100400-056-015
Pudebetræk Cobi Søhest Junior pude0400-057-0100400-057-015
Pudebetræk Cobi Finne pude0400-058-0100400-058-015
Pudebetræk Cobi U-pude0400-072-0100400-072-015
Pudebetræk Cobi Skøde pude0400-050-0100400-050-015
Pudebetræk Cobi Lille hovedpude0400-048-0100400-048-015
Pudebetræk Cobi Stor hovedpude0400-049-0100400-049-015
Pudebetræk Cobi H-pudeIntet betrækIntet betræk
Pudebetræk Cobi Kile pude0400-066-0100400-066-015
Opbevaringstaske til Cobi lejringspuder0400-080-0000400-080-000

Download

Jeg accepterer brug af cookies til statistik. Læs mere

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse og til analyse formål. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk