+45 7025 2522

Cobi lejringspuder

Flere funktioner i én og samme lejringspude.

Cobi lejringspuder er en serie puder med et utal af muligheder. Hver pude løser forskellige positioneringsproblematikker, afhængigt af den enkeltes brugers konkrete behov.

Puderne er produceret med udgangspunkt i de gængse lejringsprincipper og i samarbejde med specialenheder inden for neurologisk skadede patienter og demente borgere. Materialets gode kvalitet sikrer, at puden skaber stabilitet, understøttelse og trykfordeling for rigtig mange forskellige patientgrupper.

Flere af lejringspuderne kan med fordel bruges til positionering af bariatriske patienter. Det drejer sig om: Cobi Robust puden, Cobi U-puden, Cobi Hæl-/armpuden, Cobi Stor hovedpuden, Cobi Cylinder-pude kort, Cobi Universal-puden og Cobi Kile-pude.

Bruges til
– Pareser
– Sclerosepatienter
– Hjerneskadede
– Demente
– Neurologiske patienter
– Smertepatienter
– Palliative patienter
– Agiterede patienter
– Bariatriske patienter.

Beskrivelse

Anatomisk design og stor styrke
I designet af Cobi lejringspuder har vi lagt meget vægt på, at puderne er kropsnære, dvs. at de kommer tæt på brugeren. Puderne har stor tyngde, som gør at lejringen af brugeren forbliver stabil. Puderne giver desuden taktile og proprioceptive input.

Eksempler på lejring
Cobi Søhest pude er den komplette sidelejringspude.  Her er alle de nødvendige komponenter til optimal sidelejring samlet i én og samme pude. Cobi Søhest pude bruges også med Cobi Finne pude, når der er brug for den ultimative frontlejring.

Flere af Cobi lejringspuderne bruges til positionering af bariatriske patienter, fx Cobi Robust puden, Cobi U-puden, Cobi Hæl-/armpuden, Cobi Stor Hovedpude, Cobi Kort Cylinder-pude, Cobi Universal-pude og Cobi Kile-pude.

Beroligende effekt
Udover at lejre stabilt og at øge trykfordelingen, er puderne rigtig gode til at give taktil stimuli, hvilket fx kommer demente patienter til gode, idet de opnår en afgrænsende fornemmelse af kroppen, som beroliger dem.

Konstruktion
Stoffet er både vandtæt og åndbart. Det er anti-bakterielt behandlet og uden brug af nano materialer. Puderne er lufttætte og fyldt med Krøyer-kugler, granulat og vægtfylde, som sikrer, at positioneringen holdes, og at puderne ikke ændrer facon.

Puderne kommer med to typer betræk, et brandhæmmende hygiejnebetræk og et ekstra blødt jerseybetræk. Hygiejnebetrækket er fremstillet i strækbart PU-materiale, som er antibakterielt forseglet. Forseglingen gør betrækket ekstra modstandsdygtigt over for bakterier og er derfor meget hygiejnisk i brug.

Det strækbare jerseybetræk er fremstillet af 100 % økologisk bomuld.

Puder til mange patientgrupper
Puderne er rigtig gode til brugere med pareser, til sclerosepatienter, til hjerneskadede og neurologiske patienter, til smertepatienter og til palliative patienter. Fælles for patientgrupperne er, at langt de fleste patienter er i højrisiko for at udvikle vævsskade og tryksår.

Cobi lejringspuder: 

– er til særlige lejringsbehov
– kurver sig omkring knoglefremspring og fordeler trykket
– sikrer optimal lejring i Semi-Fowler liggestilling
– hjælper til nem sideliggende lejring
– er antibakterielt forseglede
– har to typer aftagelige vaskbare betræk
– giver sansestimuli til fx demente
– bruges også til positionering af bariatriske patienter

Lejringspuder

Cobi Søhest-pude/Cobi Søhest Junior pude
Søhest-puden er den komplette sidelejringspude. Alle de bedste komponenter til god sidelejring er her samlet i én og samme pude.
Når Cobi Søhest pude bruges sammen med en Cobi Finne pude, giver det den absolut bedste front-lejring.

Cobi Finne-pude
Cobi Finne-pude er ekstra tilbehør til Cobi Søhest pude og bruges til fx at give yderligere aflastning og/eller positionering af ankel og hæl.

Cobi Flexi-pude
Flexi puden er på grund sin opbygning rigtig god til at give brugeren god kropsstøtte. Flexi puden kan også bruges som U-pude. Fordi enderne er syet i spids, er puden også mere kropsnær ved Semi-Fowler liggestilling. Puden kan placeres bag, foran eller rundt om brugeren.

Cobi Robust pude
Cylinderpude er 200 cm lang og 28 cm bred og har ekstra tyngde, hvilket gør puden rigtig god til tæt lejring som Semi-Fowler liggestilling, eller ved 135° sideliggende/delvis bugleje. Puden bruges også til agiterede patienter, som har behov for øget taktil stimuli og proprioceptiv afgrænsning.

Cobi H-pude
Cobi H-puden bruges på et utal af måder. I sidelejring positioneres hofteleddet i neutral stilling, og derfor er H-puden særligt velegnet til hofteopererede, spastikere med flere. Når Cobi H-puden bruges rygliggende, positioneres hofteleddet i fleksion, og benene lejres støttet og stabilt. Puden bruges desuden i trænings- og behandlingsseancer.

Cobi Kort Cylinderpude 
Knæ- og hasepuden er uundværlig, når der skal lejres i Semi-Fowler liggestilling og ved fleksion af knæet. Puden kan også bruges til sidelejring som stabilitet til knæene.

Cobi Lille hovedpude
LIlle hovedpude har mange anvendelsesmuligheder, fx når der i positioneringen skal udfyldes små hulrum. Her sikrer puden den optimale understøttelse. Cobi Lille hovedpude bruges også forebyggelse af  tryksår mellem knæene og til optimal hovedpositionering.

Cobi Stor hovedpude
Cobi Stor hovedpude bruges som rygstøtte, når der lejres i Semi-Fowler liggestilling. Når puden bruges til positionering af hovedet til neutral nakkestilling, giver den en utrolig god støtte og komfort. Når den bruges under læggene i rygliggende stilling, giver puden god trykaflastning til hæle og et stabilt hold.

Cobi Hæl-/armpude
Puden bruges til at elevere hælen fra madrassen ved behandling af tryksår. Puden kan også bruges, hvis hele underbenet skal eleveres for at undgå ødemdannelser. Derudover bruges puden til at lejre en hemiplegisk arm eller til brugere med nedsat tonus.

Cobi Kile-pude
Kile-puden er udformet som en trekantet pude. Puden bruges til fx stabilisering både foran og bag ryggen i sideleje. Når Cobi Kile puden bruges foran kroppen, får øverste arm og skulder den bedste understøttelse i neutral stilling. I rygleje bruges Cobi Kile puden fx til understøttelse af haserne, læg og lår.

Cobi U-pude (rede med flex arme)
Pudens U-form gør den ekstra god til generel kropsstøtte. Puden kan enten placeres bag, foran eller rundt om brugeren. Kropsstøttepuden er en af grundstenene i Semi-Fowler liggestilling.

Cobi Skøde-pude
Skøde-puden bruges fx i siddende stillinger, hvor den urolige bruger beroliges af at have “katten i sin favn”. Puden kan også bruges til lejring af hovedet eller til stabilisering af lårene i siddende stilling i sengen.

Cobi Universal-pude
Universal-puden bruges til at sikre hofte abduktion og til at mindske risikoen ved hofte dislokation, når en bruger vendes fra ryg til sidelejring. Derudover er puden rigtig god til at understøtte arm og skulder og til at forebygge ødemdannelse.

Specifikationer

Fyld-materialer3mm Krøyer-kugler af ekspanderet polystyren
Gummi granulat til at skabe vægtfylde
PU skum der opfylder ØKO-TEX® Standard 100


Fordeling er tilpasset hver pude-type
PudeoverfladeÅndbart og vandtæt. Polyamid imprægneret med PU og anti-bakterielt behandlet
HygiejnebetrækÅndbart og vandtæt. Polyamid imprægneret med PU og anti-bakterielt behandlet
Jerseybetræk100% økologisk bomuld

RengøringBegge betræk er vaskbare.
Puderne kan rengøres med almindelige rengøringsmidler eller desinficeres.
ISO - klassifikationISO 18 12 15 - 09

Bestilling

ModelLængde cmBredde cmHøjde cmKgVarenummerHMI
Cobi lejringspudesæt komplet med taske----0400-000-000-
Cobi Cylinderpude pude kort6229201.70400-064-000101214
Cobi Flexi pude19427153.70400-068-000101215
Cobi Robust pude200282860400-070-000101216
Cobi Hæl/arm pude4028110.50400-060-000101218
Cobi Universal pude5839221.70400-054-000101220
Cobi Søhest pude186511250400-056-000101221
Cobi Søhest Junior pude12727122.50400-057-000101282
Cobi Finne pude582880.60400-058-000101222
Cobi U-pude8894172.70400-072-000101225
Cobi Skøde pude5554121.20400-050-000101226
Cobi Lille hovedpude392580.30400-048-000103833
Cobi Stor hovedpude5840130.90400-049-000103834
Cobi H-pude5130301.80400-074-000103835
Cobi Kile pude4050141.10400-066-000103836

Tilbehør

TilbehørHygiejnebetrækJerseybetræk
Pudebetræk Cobi Cylinder pude kort0400-064-0100400-064-015
Pudebetræk Cobi Flexi pude0400-068-0100400-068-015
Pudebetræk Cobi Robust pude0400-070-0100400-070-015
Pudebetræk Cobi Hæl/arm pude0400-060-0100400-060-015
Pudebetræk Cobi Universal pude0400-054-0100400-054-015
Pudebetræk Cobi Søhest pude0400-056-0100400-056-015
Pudebetræk Cobi Søhest Junior pude0400-057-0100400-057-015
Pudebetræk Cobi Finne pude0400-058-0100400-058-015
Pudebetræk Cobi U-pude0400-072-0100400-072-015
Pudebetræk Cobi Skøde pude0400-050-0100400-050-015
Pudebetræk Cobi Lille hovedpude0400-048-0100400-048-015
Pudebetræk Cobi Stor hovedpude0400-049-0100400-049-015
Pudebetræk Cobi H-pudeIntet betrækIntet betræk
Pudebetræk Cobi Kile pude0400-066-0100400-066-015
Opbevaringstaske til Cobi lejringspuder0400-080-0000400-080-000

Download

Jeg accepterer brug af cookies til statistik. Læs mere

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse og til analyse formål. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk