+45 7025 2522

Cobi lejringspuder

Cobi lejringspuder bruges til løsninger af flere forskellige positioneringsproblematikker, afhængigt af den enkelte brugers konkrete behov. Lejringspuderne er designet i samarbejde med specialenheder inden for demens og neurologiske skader.

Materialets gode kvalitet gør, at faconen holdes, hvilket betyder stabilitet samt god understøttelsesflade og trykfordeling.

Skal lejringspuden anvendes i badesituationer, skal du bestille Cobi hygiejnepuder.


Bruges inden for

– Neurologi
– Demens
– Bariatri
– Geriatri
– Palliation.

Beskrivelse

Cobi Søhest pude / Cobi Søhest Junior pude
Den komplette sidelejringspude. Alle de nødvendige komponenter til god sidelejring er samlet i én og samme pude. Cobi Søhest pude kan også bruges sammen med Cobi Finne til frontlejring.

Cobi Finne pude
Cobi Finne pude er ekstra tilbehør til Cobi Søhest pude og bruges til at give yderligere aflastning og til at positionere ankel og hæl.

Cobi Flexi pude
Cobi Flexi giver brugeren rigtig god kropsstøtte takket være dens udformning. Den kan også bruges som U-pude, og da enderne er syet i spids, kan den placeres tættere på kroppen i Semi-Fowler liggestilling.

Cobi Robust pude
Denne cylinderpude er 200 cm lang og 28 cm bred og har ekstra tyngde, hvilket gør puden velegnet til en tæt lejring som Semi-Fowler liggestilling, eller ved 135° sideliggende/delvis bugleje. Puden bruges også til agiterede brugere med behov for øget taktil stimuli og proprioceptiv afgrænsning.

Cobi H-pude
Cobi H-pude er en lejringspude, der kan bruges på et utal af måder. I sidelejring positioneres hofteleddet i neutral stilling, hvilket er  relevant i lejring af fx hofteopererede eller spastikere. Når Cobi H-puden anvendes rygliggende, positioneres hofteleddet i fleksion, og benene lejres støttet og stabilt. Puden kan desuden bruges i trænings- og behandlingsseancer.

Cobi Cylinder pude kort
En knæ- og hasepude, som er uundværlig, når der skal lejres i Semi-Fowler liggestilling og ved fleksion af knæet. Puden kan også bruges til ved sidelejring, som stabilitet til knæene.

Cobi Lille hovedpude
Cobi lille hovedpude udfylder små hulrum i positioneringen, samtidig med at den understøtter. Cobi Lille hovedpude bruges også til at forebygge tryksår mellem knæene.

Cobi Stor hovedpude
Cobi Stor hovedpude bruges til rygstøtte ved lejring i SemiFowler liggestilling. Puden giver god støtte og komfort samt et godt stabilt hold, når den bruges til positionering af hovedet i neutral nakkestilling. Når puden bruges under læggene i rygliggende stilling, giver puden god trykaflastning til hælene.

Cobi Hæl/arm pude
Puden bruges til at løfte hælen fra madrassen ved behandling af tryksår. Puden bruges også, hvor hele underbenet er løftet for at undgå ødemdannelser. Puden bruges også til at lejre en hemiplegisk arm eller til brugere med nedsat tonus.

Cobi Kile pude
Kile puden er udformet som en trekantet pude og kan benyttes til fleksible formål, som fx stabilisering foran og bag ryggen i sideleje. Brug af Cobi Kile pude foran kroppen giver øverste arm og skulder en god understøttelse i neutral stilling. I rygleje bruges Cobi Kile pude til at understøtte haserne, læg og lår.

Cobi U-pude (rede med flex arme)
U-formen gør denne pude velegnet som kropsstøtte. Puden kan enten placeres bag, foran eller rundt om brugeren. Kropsstøttepuden er en af grundstenene i Semi-Fowler liggestilling.

Cobi Skøde pude
Skøde pude bruges i den siddende stilling, hvor den urolige bruger har gavn af at sidde med “katten i sin favn”. Puden bruges også til lejring af hovedet og til at skabe stabilitet i den siddende stilling i sengen under lårene.

Cobi Universal pude
Universal pude bruges til hofteabduktion og til at mindske risikoen for hoftedislokation, når en bruger vendes fra ryg til sidelejring. Derudover er puden velegnet til understøttelse af arm/skulder og forebyggelse af ødemdannelse.

Cobi Armpude
Cobi Armpude kan bruges til understøttelse af fx en paretisk arm eller til at stabilisere arm ved fraktur og lign.

Bemærk: Skal lejringspuden bruges i badesituationer, skal du bestille Cobi hygiejnepuder.

 

Lejringspuder

Cobi Søhest-pude/Cobi Søhest Junior pude
Søhest-puden er den komplette sidelejringspude. Alle de bedste komponenter til god sidelejring er her samlet i én og samme pude.
Når Cobi Søhest pude bruges sammen med en Cobi Finne pude, giver det den absolut bedste front-lejring.

Cobi Finne-pude
Cobi Finne-pude er ekstra tilbehør til Cobi Søhest pude og bruges til fx at give yderligere aflastning og/eller positionering af ankel og hæl.

Cobi Flexi-pude
Flexi puden er på grund sin opbygning rigtig god til at give brugeren god kropsstøtte. Flexi puden kan også bruges som U-pude. Fordi enderne er syet i spids, er puden også mere kropsnær ved Semi-Fowler liggestilling. Puden kan placeres bag, foran eller rundt om brugeren.

Cobi Robust pude
Cylinderpude er 200 cm lang og 28 cm bred og har ekstra tyngde, hvilket gør puden rigtig god til tæt lejring som Semi-Fowler liggestilling, eller ved 135° sideliggende/delvis bugleje. Puden bruges også til agiterede patienter, som har behov for øget taktil stimuli og proprioceptiv afgrænsning.

Cobi H-pude
Cobi H-puden bruges på et utal af måder. I sidelejring positioneres hofteleddet i neutral stilling, og derfor er H-puden særligt velegnet til hofteopererede, spastikere med flere. Når Cobi H-puden bruges rygliggende, positioneres hofteleddet i fleksion, og benene lejres støttet og stabilt. Puden bruges desuden i trænings- og behandlingsseancer.

Cobi Kort Cylinderpude 
Knæ- og hasepuden er uundværlig, når der skal lejres i Semi-Fowler liggestilling og ved fleksion af knæet. Puden kan også bruges til sidelejring som stabilitet til knæene.

Cobi Lille hovedpude
LIlle hovedpude har mange anvendelsesmuligheder, fx når der i positioneringen skal udfyldes små hulrum. Her sikrer puden den optimale understøttelse. Cobi Lille hovedpude bruges også forebyggelse af  tryksår mellem knæene og til optimal hovedpositionering.

Cobi Stor hovedpude
Cobi Stor hovedpude bruges som rygstøtte, når der lejres i Semi-Fowler liggestilling. Når puden bruges til positionering af hovedet til neutral nakkestilling, giver den en utrolig god støtte og komfort. Når den bruges under læggene i rygliggende stilling, giver puden god trykaflastning til hæle og et stabilt hold.

Cobi Hæl-/armpude
Puden bruges til at elevere hælen fra madrassen ved behandling af tryksår. Puden kan også bruges, hvis hele underbenet skal eleveres for at undgå ødemdannelser. Derudover bruges puden til at lejre en hemiplegisk arm eller til brugere med nedsat tonus.

Cobi Kile-pude
Kile-puden er udformet som en trekantet pude. Puden bruges til fx stabilisering både foran og bag ryggen i sideleje. Når Cobi Kile puden bruges foran kroppen, får øverste arm og skulder den bedste understøttelse i neutral stilling. I rygleje bruges Cobi Kile puden fx til understøttelse af haserne, læg og lår.

Cobi U-pude (rede med flex arme)
Pudens U-form gør den ekstra god til generel kropsstøtte. Puden kan enten placeres bag, foran eller rundt om brugeren. Kropsstøttepuden er en af grundstenene i Semi-Fowler liggestilling.

Cobi Skøde-pude
Skøde-puden bruges fx i siddende stillinger, hvor den urolige bruger beroliges af at have “katten i sin favn”. Puden kan også bruges til lejring af hovedet eller til stabilisering af lårene i siddende stilling i sengen.

Cobi Universal-pude
Universal-puden bruges til at sikre hofte abduktion og til at mindske risikoen ved hofte dislokation, når en bruger vendes fra ryg til sidelejring. Derudover er puden rigtig god til at understøtte arm og skulder og til at forebygge ødemdannelse.

Specifikationer

Fyld-materialer3mm Krøyer-kugler af ekspanderet polystyren
Gummi granulat til at skabe vægtfylde
PU skum der opfylder ØKO-TEX® Standard 100


Fordeling er tilpasset hver pude-type
PudeoverfladeÅndbart og vandtæt. Polyamid imprægneret med PU og anti-bakterielt behandlet
HygiejnebetrækÅndbart og vandtæt. Polyamid imprægneret med PU og anti-bakterielt behandlet
Jerseybetræk100% økologisk bomuld

RengøringBegge betræk er vaskbare.
Puderne kan rengøres med almindelige rengøringsmidler eller desinficeres.
ISO - klassifikationISO 09 07 06 - 02

Bestilling

ModelLængde cmBredde cmHøjde cmKgVarenummerHMI
Cobi lejringspudesæt komplet med taske----0400-000-000-
Cobi Cylinderpude pude kort6229201.70400-064-000101214
Cobi Flexi pude19427153.70400-068-000101215
Cobi Robust pude200282860400-070-000101216
Cobi Hæl/arm pude4028110.50400-060-000101218
Cobi Universal pude5839221.70400-054-000101220
Cobi Søhest pude186511250400-056-000101221
Cobi Søhest Junior pude12727122.50400-057-000101282
Cobi Finne pude643480.60400-058-000101222
Cobi Finne Junior pude603080,50400-059-000119567
Cobi U-pude8894172.70400-072-000101225
Cobi Skøde pude5554121.20400-050-000101226
Cobi Lille hovedpude392580.30400-048-000103833
Cobi Stor hovedpude5840130.90400-049-000103834
Cobi H-pude5130301.80400-074-000103835
Cobi Kile pude4050141.10400-066-000103836
Cobi Arm pude, venstre207600,9 kg0400-052-000V118949
Cobi Arm pude, højre207600,9 kg0400-052-000H118948

Tilbehør

TilbehørHygiejnebetrækJerseybetræk
Pudebetræk Cobi Cylinder pude kort0400-064-0100400-064-015
Pudebetræk Cobi Flexi pude0400-068-0100400-068-015
Pudebetræk Cobi Robust pude0400-070-0100400-070-015
Pudebetræk Cobi Hæl/arm pude0400-060-0100400-060-015
Pudebetræk Cobi Universal pude0400-054-0100400-054-015
Pudebetræk Cobi Søhest pude0400-056-0100400-056-015
Pudebetræk Cobi Søhest Junior pude0400-057-0100400-057-015
Pudebetræk Cobi Finne pude0400-058-0100400-058-015
Pudebetræk Cobi U-pude0400-072-0100400-072-015
Pudebetræk Cobi Skøde pude0400-050-0100400-050-015
Pudebetræk Cobi Lille hovedpude0400-048-0100400-048-015
Pudebetræk Cobi Stor hovedpude0400-049-0100400-049-015
Pudebetræk Cobi H-pudeIntet betrækIntet betræk
Pudebetræk Cobi Kile pude0400-066-0100400-066-015
Opbevaringstaske til Cobi lejringspuder0400-080-0000400-080-000

Download