+45 7025 2522

Cobi hygiejnepuder

Cobi hygiejnepuder er fremstillet til brug i badesituationer. Her skaber de en sikker og behagelig positionering, som giver brugeren en følelse af tryghed og stabilitet.

Pudernes materiale forbedrer komforten og virker trykfordelende ved knoglefremspring.


Bruges til

– Neurologiske brugere
– Alment svækket medicinske eller geriatriske brugere
– Brugere med svære fejlstillinger eller udadreagerende adfærd
– Undervægtige brugere
– Brugere med komplekse smerter

Beskrivelse

Cobi hygiejnepuder er fremstillet til brug i badesituationer. Her skaber de en sikker og behagelig positionering, som giver brugeren en følelse af tryghed og stabilitet. Hygiejnepuderne gavner også arbejdsforholdene for plejepersonalet, fordi den stabile positionering mindsker risikoen, for at brugeren glider eller ender i en forkort position. Pudernes materiale forbedrer komforten og virker trykfordelende ved knoglefremspring. En stabilisering af truncus og bækken øger desuden mange brugeres bevægelighed og kan føre til større  selvhjælp.

Puderne har en blå og en sort side. Den sorte side vendes ind mod kroppen. Cobi hygiejnepuder bør kun tilknyttes én bruger og ikke deles mellem brugere.

Cobi Halvmånehygiejnepude
Halvmånepuden bruges som en lille stabil støtte langs med truncus i badestol eller som nakkestøtte på badebriks.

Cobi Nakkehygiejnepude
Puden supplerer den eksisterende hovedstøtte i en badestol eller på et bruseleje og sikrer endnu bedre stabilisering og centrering af hoved og nakke.

Cobi T-hygiejnepude
T-puden bruges til at separere eller centrere. Den stabiliserer ben og fødder i badestol eller på bruselejet. T-puden giver støtte ved fejlstillinger i fødder, og fylder op, hvis fødderne ikke hviler tilstrækkeligt på fodstøtten.

Cobi Bananhygiejnepude S
Puden støtter under en paretisk arm og i siden på overkroppen. Puden virker også som underarmsstøtte for begge arme i skødet eller som fyld bag nakke og skuldre.

Cobi Bananhygiejnepude M og L
Puden støtter hele kroppen i badestolen eller på bruselejet. Den fungerer også som fyld ved stabilisering af undervægtige brugere. Puden placeres bag ved nakken og støtter overkroppen på hver side. Puden skal placeres inden for armlænet. Den kan også placeres fra nakke og ned under den ene arm foran personen. Placeres puden langs kroppen giver den en sikker maveliggende positionering på bruselejet ved vask af ryggen.

 

Specifikationer

Yderbetræk overside100 % polyester
Yderbetræk underside100 % polyester netstof
Fyld-materialerBrandhæmmende EPS-perler (ekspanderet polystyren)
Rengøring og desinfektion
Hygiejnepudens kerne tørrer langsomt, derfor skal Cobi Hygiejnepuden tørres hurtigst muligt
efter brug. Hygiejnepuden kan hænges til tørring et lunt sted, eller tørres i tørreskab eller i tørretumbler ved max 60° C.

Ved behov kan Cobi hygiejnepuden vaskes i vaskepose ved max. 60° C. Læg kun én
hygiejnepude i hver vaskepose. Brug almindeligt vaskemiddel, men intet skyllemiddel!

Cobi hygiejnepuden skal på grund af størrelsen og tyngden altid vaskes i en større vaskemaskine.

Hygiejnepuden kan desinficeres med et desinficeringsmiddel med en PH-værdi under 11,4.

Undgå skyllemidler og andre tilsætningsstoffer, som indeholder opløsningsmidler.
ISO - klassifikationISO 14971:2012

Bestilling

ModelBredde cmHøjde cmVarenummerHMI
Cobi Halvmånehygiejnepude21473002-9601-000119110
Cobi Nakkehygiejnepude37563002-9911-00064986
Cobi Bananhygiejnepude S50903002-9811-00064982
Cobi Bananhygiejnepude M621103002-9111-00064981
Cobi Bananhygiejnepude L761253002-9101-00064983
Cobi T-hygiejnepude S38603002-9027-00064984
Cobi T-hygiejnepude L50783002-9017-00064979
Cobi Hygiejnepudesæt komplet med taske (syv puder og tre vaskeposer)3002-000-000

Tilbehør

TilbehørHøjde cmBredde cmVarenummer
Vaskepose S (Cobi Nakkehygiejnepude, Halvmånehygiejnepude og T-hygiejnepude S)38523002-9802-000
Vaskepose M (Cobi Bananhygiejnepude S og T-hygiejnepude L)52663002-9803-000
Vaskepose L (Cobi bananhygiejnepude M og L)74723002-9804-000

Download

Produktinformation (PDF)
Brugsanvisning (PDF)
Rengøring- og desinfektionsvejledning (PDF)

Jeg accepterer brug af cookies til statistik. Læs mere

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse og til analyse formål. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk