+45 7025 2522

XXL-Rehab Arbejdsstol

Funktionel og stabil arbejdsstol specielt udviklet til bariatriske brugere

XXL-Rehab Arbejdsstol er komfortabel og giver god aflastning, så unødig slitage på kroppen undgås. Med el-sædehejset og de letløbende hjul kan brugeren forflytte sig både horisontalt og vertikalt, hvilket gør det lettere at leve et aktivt liv i hjemmet.


Anvendes med fordel til…

– Bariatriske brugere.

Beskrivelse

Dobbelt el-hejs
XXL-Rehab Arbejdsstol har elektrisk højdejustering med dobbelte cylindre, som gør hejset ekstra stærkt. Hejset har et løftespænd på henholdsvis 20 eller 28 cm, som gør stolen nem at indstille til den korrekte arbejdshøjde ved et køkken-bord eller spisebord. El-hejset betjenes let med et tryk på en knap placeret under armlænet.

Stærk konstruktion
XXL-Rehab Arbejdsstol har en stærk krydsramme konstruktion, holdbare hjul med meget letkørende SKF lejer og en vægtkapacitet på 275 kg. Stolen har manuel håndbetjent bremse.

Komfortabelt sæde
Arbejdsstolens sæde er godt polstret, hvilket giver god trykaflastning samt en komfortabel siddestilling igennem længere tid. Ryglænet er forstærket og mon-teret på 2 parallelle rør, der kan indstilles i vinkel og dybde. Armlænene kan slås ned og har trinløs indstilling med konisk spor, som sikrer, at de aldrig går løs.

Betræk
Arbejdsstolen leveres med kraftigt møbelbetræk, som er smudsafvisende og brandhæmmende.

– Glidende og støjsvag el-hejs
– Komfortabelt og justerbart sæde
– Stærk krydsramme
– Vægt kapacitet op til 275 kg

Specifikationer

Brugervægt max.40-120 / 120-270 kg
Inkontinens betrækJa
Strækbart og åndbart betrækJa
RengøringKomfortbetræk vaskes ved 65°
Inkontinensbetræk vaskes ved 90°
ISO – klassifikation ISO 04 33 03 - 08

Bestilling

ModelSædebredde cmSædedybde cmSædehøjde cmVarenummerHMI
XXL-Rehab Arbejdsstol624044-640190-062-04047605
XXL-Rehab Arbejdsstol624544-640190-062-045105800
XXL-Rehab Arbejdsstol625044-640190-062-050105801
XXL-Rehab Arbejdsstol624051-790190-062-140105802
XXL-Rehab Arbejdsstol624551-790190-062-145105804
XXL-Rehab Arbejdsstol625051-790190-062-150105803
XXL-Rehab Arbejdsstol724044-640190-072-04047618
XXL-Rehab Arbejdsstol724544-640190-072-045105805
XXL-Rehab Arbejdsstol725044-640190-072-050105806
XXL-Rehab Arbejdsstol724051-790190-072-140105807
XXL-Rehab Arbejdsstol724551-790190-072-145105808
XXL-Rehab Arbejdsstol725051-790190-072-150105809

Download

Produktinformation (PDF)
Brugsanvisning (PDF)

Jeg accepterer brug af cookies til statistik. Læs mere

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse og til analyse formål. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk