+45 7025 2522

Bariatrisk arbejdsstol (XXL-Rehab)

Funktionel og stabil arbejdsstol specielt udviklet til bariatriske brugere

XXL-Rehab Arbejdsstol er komfortabel og giver god aflastning, så unødig slitage på kroppen undgås. Med el-sædehejset og de letløbende hjul kan brugeren forflytte sig både horisontalt og vertikalt, hvilket gør det lettere at leve et aktivt liv i hjemmet.


Bruges til

– Bariatriske brugere.

Beskrivelse

Bariatrisk arbejdsstol (en del af XXL-Rehab serien)

Anvendelse

Bariatrisk arbejdsstol fra XXL-Rehab serien er en stærk og funktionel arbejdsstol udviklet til den tunge bruger på op til 275 kg. Arbejdsstolen anvendes på institutioner, plejecentre, arbejdspladser og i private hjem.

Arbejdsstolen er udstyret med et trykaflastende sæde og ryglæn, der kan indstilles i vinkel og dybde. Sammen med den elektriske højdejustering betyder det en bariatrisk arbejdsstol med en komfort udover det sædvanlige. Velkørende hjul og sædehejset gør, at brugeren hurtigt og nemt kan forflytte sig op og ned og frem og tilbage. Det giver optimale muligheder for et aktivt liv derhjemme eller på institution. Arbejdsstolen kan overgå til anden bruger efter grundig desinfektion. Stolen bør rengøres og efterses jævnligt.

Beskrivelse

Arbejdsstolen er udstyret med et trykaflastende sæde og ryglæn, der kan indstilles i vinkel og dybde. Inde i sædet er der skum og memory skum. Sammen med den elektriske højdejustering betyder det en bariatrisk arbejdsstol med en komfort udover det sædvanlige.

XXL-Rehab Arbejdsstol kommer med en stærk krydsramme konstruktion, en manuel håndbremse (ikke afbilledet) placeret ved højre armlæn samt stabile og kraftige hjul med velkørende lejer. Håndbremse findes i el-version. Håndbremsen kan monteres på begge sider af arbejdsstolen.
Ryglænet er forstærket og monteret på to parallelle rør, der kan indstilles i vinkel og dybde. Armlænene kan slås ned og har trinløs, sikret indstilling.

Højdejustering

Arbejdsstolen er udstyret med elektrisk højdejustering med dobbelte cylindre, som gør hejset ekstra stærkt. Bruger kan således uden problemer løfte sædehøjden, mens stolen stadig er i brug.
Den elektriske højdejustering har et løftespænd på 20 cm, hvilket sikrer korrekt arbejdshøjde ved skrive-, køkken- eller spisebord. El-hejset betjenes let med et tryk på knap placeret under armlænet.
Med elektrisk hejs af sædet og velkørende hjul kan brugeren nemt forflytte sig rundt og op, hvilket understøtter muligheden for et aktivt liv.

Betræk

Arbejdsstolen leveres med gråt, kraftigt møbelbetræk, som er smudsafvisende og brandhæmmende. Cobi Rehab anbefaler tilkøb af inkontinensbetræk.

Følg linket til overblik over Cobis udvalg af bariatriske hjælpemidler.

Følg linket til den bariatriske arbejdsstol på HMI-basen.

– Glidende og støjsvag el-hejs
– Komfortabelt og justerbart sæde
– Stærk krydsramme
– Vægt kapacitet op til 275 kg

Specifikationer

Brugervægt max.40-270 kg
InkontinensbetrækJa
Strækbart og åndbart betrækJa
RengøringKomfortbetræk vaskes ved 60°
Inkontinensbetræk vaskes ved 90°
ISO – klassifikation ISO 04 33 03 - 08

Bestilling

ModelSædebredde cmSædedybde cmSædehøjde cmVarenummerHMI
XXL-Rehab Arbejdsstol624044-640190-062-04047605
XXL-Rehab Arbejdsstol624544-640190-062-045105800
XXL-Rehab Arbejdsstol625044-640190-062-050105801
XXL-Rehab Arbejdsstol624051-790190-062-140105802
XXL-Rehab Arbejdsstol624551-790190-062-145105804
XXL-Rehab Arbejdsstol625051-790190-062-150105803
XXL-Rehab Arbejdsstol724044-640190-072-04047618
XXL-Rehab Arbejdsstol724544-640190-072-045105805
XXL-Rehab Arbejdsstol725044-640190-072-050105806
XXL-Rehab Arbejdsstol724051-790190-072-140105807
XXL-Rehab Arbejdsstol724551-790190-072-145105808
XXL-Rehab Arbejdsstol725051-790190-072-150105809

Download

Produktinformation (PDF)
Brugervejledning (PDF)