Temadag om de svære positioneringsopgaver

11. apr 2019 | Nyheder

Tæt på 100 terapeuter og plejepersonaler deltager i disse dage på vores temadage i Fredericia, Skive og Hobro. Hent programmet.

Målet er at give de mange deltagere ny faglig viden om de svære positioneringsopgaver.

Cobi Rehab er denne gang gået sammen med Guldmann og Anatomic SITT, og dermed er tre af de stærkeste aktører på positioneringsområdet samlet under ét tag.

Hver temadag byder på tre faglige oplæg om henholdsvis positionering og valg af madras, om samspillet mellem forflytning og positionering og om valg af forskellige hjælpemidler.

Rådgivning og demonstration

Mellem oplæggene står konsulenterne klar til at rådgive om faglige løsninger og til at demonstrere de mange typer af hjælpemidler, der er udstillet i det tilhørende showroom.

Deltagerne kan således både se og teste Cobi lejringspuder, Kelvin kørestolen, den nye Rise N Tilt badetoiletstol, en lang række forflytningssejl, loftslifter og personlige lifter fra Guldmann samt liggesystemet SymmetriSleep systemet og forskellige typer af kørestole til voksne og børn fra Anatomic SITT.

Hold musen hen over billedet og tryk på pilene for at se de andre billeder i galleriet fra dagen.

Hvilke firmaer deltager

Fra Cobi Rehab deltager tre ergoterapeuter. Fra Guldmann deltager fysioterapeut og udviklingskonsulent Stine Stensgaard. Fra Anatomic SITT deltager fysioterapeut og konsulent David Petersen.

Choose your region

Please select your country to continue.