+45 7025 2522

XXL-Rehab Viscocomfort kørestolspude

Specielt udviklet til bariatriske brugere

Viscocomfort kørestolspude er specielt udviklet til bariatriske brugere, som har risiko for at udvikle tryksår.


Anvendes med fordel til…

– Bariatriske brugere.
– Brugere med risiko for at udvikle tryksår.

Beskrivelse

Pudens ergonomisk støbte base er udført i fast skum med en 3 cm Viscoelastisk top. Den støbte base giver øget stabilitet, sæde støtte og enestående trykaflastning på tuber ischii.

Puden er betrukket med stræk- og åndbart inkontinens betræk, der er flammehæmmende og vaskbart.

– Udviklet til bariatriske brugere
– Anatomisk formet skumpude
– Strækbart inkontinens betræk

Specifikationer

Brugervægt max. 325 kg
Vægt Ca. 3 kg
BasispudeHD PUR skum / Viscoelastisk PUR skum
PudebetrækPU
Inkontinens betrækJa
Vaskbart betrækJa
Brandhæmmende betrækJa

Bestilling

ModelBredde cmDybde cmHøjde cmBrugervægt max. kgVarenummerHMI
Viscocomfort kørestolspude5650143250233-056-05070650
Viscocomfort kørestolspude6150143250233-061-05070649
Viscocomfort kørestolspude6650143250233-066-05070648
Viscocomfort kørestolspude7150143250233-071-05070647
Viscocomfort kørestolspude8150143250230-081-05064538
Viscocomfort kørestolspude9150143250233-091-05064539
Viscocomfort kørestolspude9650143250233-096-05064541
Viscocomfort kørestolspude10050143250233-100-05064540

Tilbehør

TilbehørVarenummer
Betræk til Viscocomfort 0233-999-099

Download

Produktinformation (PDF)