+45 7025 2522

XXL-Rehab Viscocomfort kørestolspude

Specielt udviklet til bariatriske brugere

Viscocomfort kørestolspude er specielt udviklet til bariatriske brugere, som har risiko for at udvikle tryksår.


Anvendes med fordel til…

– Bariatriske brugere.
– Brugere med risiko for at udvikle tryksår.

Beskrivelse

Pudens ergonomisk støbte base er udført i fast skum med en 3 cm Viscoelastisk top. Den støbte base giver øget stabilitet, sæde støtte og enestående trykaflastning på tuber ischii.

Puden er betrukket med stræk- og åndbart inkontinens betræk, der er flammehæmmende og vaskbart.

– Udviklet til bariatriske brugere
– Anatomisk formet skumpude
– Strækbart inkontinens betræk

Specifikationer

Brugervægt max. 325 kg
Vægt Ca. 3 kg
BasispudeHD PUR skum / Viscoelastisk PUR skum
PudebetrækPU
Inkontinens betrækJa
Vaskbart betrækJa
Brandhæmmende betrækJa

Bestilling

ModelBredde cmDybde cmHøjde cmBrugervægt max. kgVarenummerHMI
Viscocomfort kørestolspude5650143250233-056-05070650
Viscocomfort kørestolspude6150143250233-061-05070649
Viscocomfort kørestolspude6650143250233-066-05070648
Viscocomfort kørestolspude7150143250233-071-05070647
Viscocomfort kørestolspude8150143250230-081-05064538
Viscocomfort kørestolspude9150143250233-091-05064539
Viscocomfort kørestolspude9650143250233-096-05064541
Viscocomfort kørestolspude10050143250233-100-05064540

Tilbehør

TilbehørVarenummer
Betræk til Viscocomfort 0233-999-099

Download

Produktinformation (PDF)

Jeg accepterer brug af cookies til statistik. Læs mere

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse og til analyse formål. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk