+45 7025 2522

COBI positioneringskuddar

COBI Positioning kuddar utgör en serie av positionerings kuddar som ger en mängd flexibla lösningar. Varje dyna kan användas för att lösa olika positionerings problem, beroende på individens specifika behov.

Kuddarna är framtagna utifrån allmänna positionerings principer och i samarbete med särskilda enheter inom neurologiskt skadade patienter och patienter med demens.

Fokus har varit på kvaliteten på materialet som kan behålla sin form för att ge stabilitet samt en stor stöd yta och tryck fördelning.


Rekommenderas inom

– Neurologi
– Bariatri
– Smärt patienter
– Palliativ vård
– Agiterade användare

 

Beskrivning

COBI Positioning kuddar utgör en serie av positionerings kuddar som ger en mängd flexibla lösningar. Varje dyna kan användas för att lösa olika positionerings problem, beroende på individens specifika behov.

Kuddarna är framtagna utifrån allmänna positionerings principer och i samarbete med särskilda enheter inom neurologiskt skadade patienter och patienter med demens. Fokus har varit på kvaliteten på materialet som kan behålla sin form för att ge stabilitet samt en stor stöd yta och tryck fördelning.

Tung vikt och anatomisk design
I designen av cobi Positioning kuddar har vi fokuserat på att kunna positionera kuddarna tätt och nära användarens kropp. Kuddarna är tunga vilket innebär att de håller sig på plats när de placerats och stöd och ger stabilitet till positionen där användaren har placerats.

Konstruktion
COBI Positioning kuddar är tillverkade av material som skapar stabil positionering och skapa så mycket tryck fördelning som möjligt. Materialets sammansättning ger både taktila och proprioceptiva indata.
Tygerna på kuddarna är vatten täta men samtidigt ventilerande. Ämnet är antibakteriellt behandlat, utan användning av nanomaterial. Dessutom är kuddarna lufttät och fyllda med små Krøyer-kulor, granulat och densitet, vilket säkerställer att positionen hålls och kuddarna inte ändrar form.

COBI robust kudde
Denna cylinder dyna är 200 cm lång och 28 cm bred med tung vikt, vilket gör kudden särskilt lämplig för snäv positionering som semi-Fowler positionering, eller 135 ° i sidled/partiell liggande ställning. Dynan kan också användas med fördel för upprörda patienter som behöver ökad taktil stimuli och proprioceptiva kroppen avgränsning.

COBI häl/arm kudde
Dynan används för att lyfta hälen från Mad ras sen i samband med behandling av trycksår. Dynan kan också användas där hela under benet är förhöjd för att undvika ödem bildning.
Dessutom kan dynan användas för att stödja en hemiplegisk arm eller för användare med reducerad Tonus.

COBI wedge kudde
Kil dynan är formad som en triangulär dyna och kan användas för flexibla ändamål, såsom stabilisering både fram och bak i sidled positionering för att ge en fast stadga. Med cobi wedge kudde framför kroppen ger överarmen och skuldran bra stöd. I neutralt läge. I en liggande ställning kan cobi wedge kudde användas för att stötta knä Skå len, kalvarna och låren.

COBI Universal kudde
Denna dyna används för att säkerställa höft bortförande, och för att minska risken för höft dislokering när en användare återförs från
tillbaka till sido positionering. Dessutom är kudden särskilt lämplig för att stödja armen/axeln och för att förebygga ödem bildning.

COBI stor kudde
COBI large kudde kan användas för ryggstöd vid positionering i semi-Fowlers position. När den används för positionering av huvudet till neutral hals läge, ger kudden otroligt bra stöd och komfort och ger en bra stabil stadga. När den används under kalvarna i ryggen läge, ger kudden bra tryck lättnad till klackar och en stabil stadga.

COBI cylinder dyna, kort
Knä och knä grop kudde, som är oumbärlig vid positionering i semi-Fowler position och flexion av knäet. Dynan kan också användas för sido positionering, vilket ger stabilitet på knäna.

COBI U-kudde
Användbart för korrigering och stöd av Bariatric “FrogLegs” i sitt positionen genom att skapa lår stabilitet.

Tvätt
Hygienöverdraget kan maskintvättas vid 60° C, Jerseyöverdraget kan maskintvättas vid 40° C.

-Lockar runt ben utskjutande delar och distribuerar tryck
-Perfekt för positionering i semi-Fowler position
-Anti-bakteriellt förseglad
-Två typer av avtagbara tvättbara överdrag
-Ger sensorisk stimuli

Specifikationer

Fyll material3mm Krøyer kulor, granulat og viktfyllning.

Kudd överdrag Andningsbart och vattentätt.
Polyamid impregnerat med PU och anti-bakteriellt behandlat.
Hygien överdragAndningsbart och vattentätt.
Polyamid impregnerat med PU och anti-bakteriellt behandlat.
Jersey överdrag 100 % ekologisk bomull.
TvättBåda överdrag kan tvättas.
Kuddarna kan rengöras med vanligt rengöringsmedel eller kan desinficeras.
Tvätt av överdragJersey överdrag kan maskintvättas vid 40°.
Hygien överdrag kan maskintvättas vid 60°.

 

Artikelnummer

ModellLängd cmBredd cmHöjd cmKgArtikelnummerArtikelnummer
Hygien överdrag
Artikelnummer
Jersey överdrag
Cobi positioneringskuddsätt med väska----0400-080-000
Cobi Cylinderkudde kort6229201.70400-064-0000400-064-0100400-064-015
Cobi Flexi kudde19427153.70400-068-0000400-068-0100400-068-015
Cobi Robust kudde200282860400-070-0000400-070-0100400-070-015
Cobi Häl/arm kudde4028110.50400-060-0000400-060-0100400-060-015
Cobi Universal kudde5839221.70400-054-0000400-054-0100400-054-015
Cobi Sjöhäst kudde186511250400-056-0000400-056-0100400-056-015
Cobi Sjöøhäst Junior kudde12727122.50400-057-0000400-057-0100400-057-015
Cobi Fen kudde582880.60400-058-0000400-058-0100400-058-015
Cobi U-kudde8894172.70400-072-0000400-072-0100400-072-015
Cobi Skøde kudde5554121.20400-050-0000400-050-0100400-050-015
Cobi Liten huvudkudde 392580.30400-048-0000400-048-0100400-048-015
Cobi Stor huvudkudde5840130.90400-049-0000400-049-0100400-049-015
Cobi H-kudde5130301.80400-074-000Inget överdragInget överdrag
Cobi Kilkudde4050141.10400-066-0000400-066-0100400-066-015

Tillbehör

TillbehörArtikelnummer
Väska till Cobi positioneringskuddar0400-080-000

Ladda ner

Produkt information (PDF på engelska)
Desinfektionsvejledning (PDF på danska)
User manual (PDF på engelska)

Jeg accepterer brug af cookies til statistik. Læs mere

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse og til analyse formål. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk