+45 7025 2522
Kategorier

COBI positioneringskuddar

COBI Positioning kuddar utgör en serie av positionerings kuddar som ger en mängd flexibla lösningar. Varje dyna kan användas för att lösa olika positionerings problem, beroende på individens specifika behov.

Kuddarna är framtagna utifrån allmänna positionerings principer och i samarbete med särskilda enheter inom neurologiskt skadade patienter och patienter med demens.

Fokus har varit på kvaliteten på materialet som kan behålla sin form för att ge stabilitet samt en stor stöd yta och tryck fördelning.


Rekommenderas inom

– Neurologi
– Bariatri
– Smärt patienter
– Palliativ vård
– Agiterade användare

 

Beskrivning

Cobi positioneringskuddar utgör en serie av kuddar som ger en mängd flexibla lösningar. Varje kudde kan användas för att lösa olika positioneringsproblem, beroende på individens specifika behov.

Kuddarna är framtagna utifrån allmänna positioneringsprinciper  i samarbete med särskilda enheter för neurologiskt skadade patienter och patienter med demens i Danmark. Fokus har varit att ge materialet kvalitet och förmåga att  behålla sin form, allt för att ge stabilitet, stor stödyta och tryckfördelning.

Tung vikt och anatomisk design

I designen av Cobi positioneringskuddar har vi fokuserat på att kunna positionera kuddarna tätt och nära användarens kropp. Kuddarna är tunga vilket innebär att de håller sig på plats där de placerats. På så sätt ger de stöd och stabilitet till den position användaren har placerats i.

Konstruktion

COBI positioneringskuddar är tillverkade av material som ger en stabil positionering och för att skapa så mycket tryckfördelning som möjligt. Materialets sammansättning ger både taktil och proprioceptiv stimulering.
Tygerna på kuddarna är vattentäta men samtidigt ventilerande. Tyget är antibakteriellt behandlat, utan användning av nanomaterial. Dessutom är kuddarna lufttäta och fyllda med små Krøyer-kulor, granulat och densitet, vilket säkerställer att positionen hålls och kuddarna inte ändrar form.

COBI robust kudde

Denna cylinderdyna är 200 cm lång och 28 cm bred med tung vikt, vilket gör kudden särskilt lämplig för nära positionering som semi-Fowler positionering, eller 135 ° i sidled/partiell liggande ställning. Kudden kan också användas med fördel för oroliga patienter som behöver ökad taktil stimuli för proprioceptiv avgränsning.

COBI häl/arm kudde

Kudden används för att lyfta hälen från madrassen i samband med behandling av trycksår. Kudden kan också användas där hela underbenet är förhöjt för att undvika ödembildning.
Dessutom kan kudden användas för att stödja en hemiplegisk arm eller för personer med reducerad tonus.

COBI kilkudde

Kilkudden är formad som en triangulär dyna och kan användas på många sätt. Som stabilisering både fram och bak och i sidledspositionering för att ge stadga. Med Cobi Kilkudde framför kroppen i sittande, får också överarm och axel ett bra stöd i neutralläge. I ryggläge kan Cobi Kilkudde användas för att stödja under vaden, ben och lår.

COBI Universal kudde

Denna kudde används för att säkerställa abduktion och för att minska risken för en dislokerad höft när en användare vänds från sida till sida. Dessutom är kudden särskilt lämplig för arm
/ axelstöd och förhindrar uppkomst av ödem.

COBI fyrkantskudde, stor

COBI fyrkantskudde, stor kan användas som ryggstöd vid positionering i semi-Fowlers position. När den används för positionering av huvudet till neutral positionering av nacken ger dynan bra stöd, komfort och stabil positionering. När den används under benen i ryggläge, ger kudden god tryckavlastning för hälarna och stabilitet för benen.

COBI cylinderkudde, kort

Knä och benkudde för liggande på rygg i Semi-Fowlers positionering med böjning i knäleden. Kudden kan också användas för sidostöd, till exempel för att stabilisera knäna.

COBI U-kudde

På grund av dess U-form är denna kudde särskilt lämplig för att ge användaren ett bra kroppsstöd. Kudden kan placeras antingen bakom, framför eller runt användaren. Kroppsstödet är en grundförutsättning för positionering i Semi-Fowler.

Tvätt

Hygienöverdraget kan maskintvättas vid 60° C, Jerseyöverdraget kan maskintvättas vid 40° C.

Du kan se alla våra positioneringskuddar här.

Du kan också se mera information om Cobi positioneringskuddar på Inera Hjälpmedelstjänsten.

-Låser runt benutskjutande delar och fördelar tryck
-Perfekt för positionering i semi-Fowler position
-Anti-bakteriellt förseglad
-Två typer av avtagbara och tvättbara överdrag
-Ger sensorisk stimuli

Specifikationer

Fyll material3mm Krøyer kulor, granulat og viktfyllning.

Kudd överdrag Andningsbart och vattentätt.
Polyamid impregnerat med PU och anti-bakteriellt behandlat.
Hygien överdragAndningsbart och vattentätt.
Polyamid impregnerat med PU och anti-bakteriellt behandlat.
Jersey överdrag 100 % ekologisk bomull.
TvättBåda överdrag kan tvättas.
Kuddarna kan rengöras med vanligt rengöringsmedel eller kan desinficeras.
Tvätt av överdragJersey överdrag kan maskintvättas vid 40°.
Hygien överdrag kan maskintvättas vid 60°.

 

Artikelnummer

ModellLängd cmBredd cmHöjd cmKgArtikelnummerArtikelnummer
Hygien överdrag
Artikelnummer
Jersey överdrag
Cobi positioneringskuddsätt med väska----0400-080-000
Cobi Cylinderkudde kort6229201.70400-064-0000400-064-0100400-064-015
Cobi Flexi kudde19427153.70400-068-0000400-068-0100400-068-015
Cobi Robust kudde200282860400-070-0000400-070-0100400-070-015
Cobi Häl/arm kudde4028110.50400-060-0000400-060-0100400-060-015
Cobi Universal kudde5839221.70400-054-0000400-054-0100400-054-015
Cobi Sjöhäst kudde186511250400-056-0000400-056-0100400-056-015
Cobi Sjöøhäst Junior kudde12727122.50400-057-0000400-057-0100400-057-015
Cobi Fen kudde582880.60400-058-0000400-058-0100400-058-015
Cobi U-kudde8894172.70400-072-0000400-072-0100400-072-015
Cobi Skøde kudde5554121.20400-050-0000400-050-0100400-050-015
Cobi Liten huvudkudde 392580.30400-048-0000400-048-0100400-048-015
Cobi Stor huvudkudde5840130.90400-049-0000400-049-0100400-049-015
Cobi H-kudde5130301.80400-074-000Inget överdragInget överdrag
Cobi Kilkudde4050141.10400-066-0000400-066-0100400-066-015

Tillbehör

TillbehörArtikelnummer
Väska till Cobi positioneringskuddar0400-080-000

Ladda ner

Produkt information (PDF på engelska)
Desinfektionsvejledning (PDF på danska)
User manual (PDF på engelska)