+45 7025 2522

Carital Optima statisk madras

Statisk zoneinddelt helmadras med fuldautomatisk indstilling og dobbelt cellestruktur til behandling og forebyggelse af tryksår

Carital Optima med automatisk trykjustering er specielt udviklet til smertepatienter og til forebyggelse og behandling af tryksår stadie 0-4.


Bruges til

– Brugere med mange smerter som følge af ALS, Cancer, HS og sklerose
– Rygmarvsskadede
– Brugere med rum-retningsforstyrrelser
– Brugere, der er meget lydfølsomme
– Hjerte/lungebrugere, som skal sidde meget op.

Beskrivelse

Carital Optima madrassen kommer med en fuldautomatisk og støjsvag pumpe. Pumpen sørger blandt andet for automatisk justering af trykket i madrassen.

Madrassen
Carital Optima madrassens specielle dobbelt cellestruktur nedsætter risikoen for tryk og for shear og bidrager med en stabil positionering af brugeren over hele liggefladen. Det gør madrassen optimal til smertepatienter, hvor selv små forskydninger i huden og ændringer af trykfordelingen kan udløse stærke smerter. Madrassen er testet til at kunne tage helt op til 10 på VAS skalaen.

De tunnelformede øverste celler er fyldt med luft og tilpasser sig let brugerens kropsform. De inderste celler er opdelt i tre cellesektioner (ben, krop og hoved) med hver deres tryk. Trykket tilpasses hvert 2. minut til brugerens vægt og stilling. Det betyder, at når stillingen ændres, tilpasser madrassen sig automatisk til den nye vægtfordeling. På den måde kan der altid, uanset kropsform og stilling, opnås optimal trykaflastning.

Madrassen kan gøres statisk, hvilket letter plejen af brugeren i sengen. Den leveres i flere bredder og længder.

Betræk
Der findes to typer af betræk til Carital Optima madrassen; Et vandtæt, åndbart og strækbart inkontinensbetræk samt et åndbart og strækbart komfortbetræk.

Pumpen
Pumpen til Carital Optima madrassen er fuldautomatisk og kan hænges på fodgærdet. Den er desuden meget støjsvag og kan i forhold til ekstremt lydfølsomme brugere indstilles til at bibeholde trykket fx i en kortere eller længere periode om natten.
Pumpen kan indstilles til ekstra dyb og trykaflastende lejring til brugere, der kun kan lejres på ryggen. Hvis bruger sidder meget op, kan pumpen indstilles til “siddefunktion”.

Madrassen kan bruges af alle patientgrupper, da der ingen kontraindikationer er.

– Helmadras
– Meget lydsvag
– Ingen kontraindikationer
– Automatisk justering af tryk

– Automatisk indstilling af bruger vægt

Specifikationer

Brugervægt30-160 kg
Længde200 / 220 cm
Bredde80 - 120 cm
Højde13 cm
Madrassens vægt8,3 kg
Pumpens vægt2,4 kg
Pumpens mål 8 x 10 x 32 cm
Sektionsopdelt madrasJa, 3 sektioner
Alarm ved lufttabJa
Alarm ved strømsvigtJa
BatteribackupJa, 2-5 døgn
LyntømningsfunktionJa
Statisk funktionJa
Anvendelig direkte på sengebundJa
Anvendelig til indstillelig sengebundJa
Brandhæmmende betrækJa
Inkontinens betrækJa
Allergivenligt betrækJa
Vask- og desinficerbart betrækJa
TryksårsforebyggendeStadie 0-4
Standard, inkontinens betræk 42% polyuretan, 58% nylon/polyamid, strækbart, vandtæt og åndbart og brandhæmmende
Komfort betræk100% bomuld, strækbart og åndbart
Celler100% nylon med TPU laminering
ISO - klassifikation ISO 18 12 18 - 27

Bestilling

ModelLængde cmBredde cmHøjde cmVarenummerHMI
Carital Optima helmadras med pumpe20080 132800-080-20033134
Carital Optima helmadras med pumpe22080132800-088-22036421
Carital Optima helmadras med pumpe20085132800-085-20038819
Carital Optima langhelmadras med pumpe22085132800-085-22042140
Carital Optima lang helmadras med pumpe20090132800-090-20033135
Carital Optima lang helmadras med pumpe22090132800-090-22036422
Carital Optima helmadras med pumpe200100132800-100-20033136
Carital Optima helmadras med pumpe220100132800-100-220100233
Carital Optima helmadras med pumpe200120132800-120-20070750
Carital Optima helmadras med pumpe220120132800-120-22070751

Tilbehør

TilbehørLængde cmBredde cmHøjde cmVarenummer
Betræk komfort til Carital Optima20085132800-999-031
Betræk komfort til Carital Optima20090132800-999-032

Download

Produktinformation (PDF)
Brugsanvisning (PDF)
Quick Guide (PDF)

Jeg accepterer brug af cookies til statistik. Læs mere

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse og til analyse formål. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk